Share Your view/ News Content With Us
Name:
Contact Number:
Email ID:
Content:
Upload file:

Final Counting Data : Uttarakhand Vidhan Sabha Elections

Final Counting Data : Uttarakhand Vidhan Sabha Elections

 

1 Uttarkashi 01- Purola  
    Candidate Party Votes  
    MALCHAND Bharatiya Janata Party 18098 Winner 
    RAJKUMAR Independent 14266  
    RAJESH JUWANTHA Indian National Congress 10804  
    KISHAN LAL Bahujan Samaj Party 1659  
    PRAKASH DEVNATA Uttarakhand Pragatisheel Party 706  
    02-Yamunotri  
    PRITAM SINGH PANWAR Uttarakhand Kranti Dal(P) 15909 Winner 
    KEDAR SINGH RAWAT Indian National Congress 13313  
    JAGVEER SINGH Bharatiya Janata Party 11961  
    MAHAVEER SINGH Independent 1059  
    VIJENDRA PRASAD Bahujan Samaj Party 867  
    JEET SINGH BHADKOTI Janata Dal (United) 454  
    MURARI LAL Uttarakhand Raksha Morcha 373  
    03-Gangotri  
    VIJAIPAL SINGH SAJWAN Indian National Congress 20246 Winner 
    GOPAL SINGH RAWAT Bharatiya Janata Party 13223  
    SURESH SINGH Independent 6436  
    KISHAN SINGH Independent 5595  
    HARI SHANKAR Independent 1417  
    DINESH NAUTIYAL Communist Party of India 1356  
    HUKAM SINGH Bahujan Samaj Party 1080  
    BHAGWATI PRASAD BAHUGUNA Uttarakhand Kranti Dal(P) 584  
    RAVINDRA UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 287  
    NARAYANI Lok Jan Shakti Party 222  
           
2 Chamoli 04-Badrinath  
    Counting In Progress  
    RAJENDRA SINGH BHANDRI Indian National Congress 18336 Winner 
    PREM BALLABH BHATT Bharatiya Janata Party 9591  
    KEDAR SINGH FONIA Uttarakhand Raksha Morcha 7035  
    NANDAN SINGH BISHT Independent 5393  
    ANAND SINGH Communist Party of India 3919  
    SABAR SINGH Bahujan Samaj Party 1412  
    PANKAJ VYAS Independent 1154  
    MOHAN LAL BHARTI Lok Jan Shakti Party 633  
    ALOK MEHERWAL Samajwadi Party 537  
    05-Tharali  
    DR JEET RAM Indian National Congress 9068 Winner 
    MAGAN LAL Bharatiya Janata Party 8395  
    RAJPAL KANYAL Communist Party of India (Marxist) 3438  
    MAHES SHANKAR Independent 1486  
    GOVIND LAL SHAH Independent 1458  
    RADHABALLBH Independent 1440  
    SUNDRA LAL Independent 1068  
    VINOD KUMAR Lok Jan Shakti Party 466  
    NARENDRA KUMAR Bahujan Samaj Party 437  
    RAKESH LAL KHANADA Uttarakhand Kranti Dal(P) 423  
    MANJEET RAM Nationalist Congress Party 391  
    BALI RAM Janata Dal (United) 380  
    BALAK RAM Independent 340  
    PREM RAM Samajwadi Party 316  
    06- Karnprayag  
    ANSUYA PRASAD MAIKHURI Indian National Congress 10627 Winner 
    SURENDRA SINGH NEGI Independent 10203  
    HARISH PUJARI Bharatiya Janata Party 6839  
    ANIL NAUTIYAL Independent 6248  
    NEELAM CHANDRA Independent 2978  
    ARUN MAITHANI Independent 1637  
    VIJAYESH NAWANI Uttarakhand Raksha Morcha 1435  
    AWATAR SINGH Independent 1259  
    CHATUR SINGH NEGI Uttarakhand Kranti Dal(P) 658  
    INDRESH MAIKHURI Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) 583  
    DHUMI LAL Bahujan Samaj Party 401  
3 Rudraprayag 07- Kedarnath  
    SHAILA RANI RAWAT Indian National Congress 19960 Winner 
    ASHA Bharatiya Janata Party 17632  
    GANGADHAR NAUTIYAL Communist Party of India (Marxist) 2395  
    RAMESH PRASAD CHAMOLA Bahujan Samaj Party 1918  
    DINESH CHANDRA SEMWAL Independent 1859  
    DURGPAL CHAUHAN Uttarakhand Raksha Morcha 1501  
    LAXMI JAGGI Communist Party of India 1492  
    OM PRAKASH VASHISTH Independent 435  
    SHAMBHU PRASAD Lok Jan Shakti Party 289  
    08- Rudraprayag  
    HARAK SINGH RAWAT Indian National Congress 15469 Winner 
    MATBAR SINGH KANDARI Bharatiya Janata Party 14143  
    BHARAT SINGH CHAUDHARY Independent 7988  
    ARJUN SINGH Uttarakhand Raksha Morcha 6331  
    VIRENDRA SINGH Independent 3354  
    DHEER SINGH Bahujan Samaj Party 1355  
    KISHORI NANDAN DOBHAL Uttarakhand Kranti Dal(P) 910  
    KULDIP SINGH Samajwadi Party 720  
    BHAGWATI PRASAD Independent 717  
    KUNDAN LAL Lok Jan Shakti Party 716  
    VIJENDRA PRASAD Independent 477  
4 Tehri 09-Ghanshali  
    BHEEM LAL ARYA Bharatiya Janata Party 24254 Winner 
    DHANI LAL SHAH Indian National Congress 10560  
    SHOORVEER LAL Independent 2439  
    ACHLA KHANDEWAL Bahujan Samaj Party 1452  
    MAKAN LAL Uttarakhand Kranti Dal(P) 930  
    NAGENDRA LAL Uttarakhand Raksha Morcha 808  
    BHAGWAN DAS Akhil Bharat Hindu Mahasabha 536  
    RAMESH NAITHWAL Nationalist Congress Party 377  
    10-Deoprayag  
    MANTRI PRASAD NAITHANI Independent 12294 Winner 
    DIWAKAR BHATT Bharatiya Janata Party 10753  
    MAHIPAL SINGH Independent 6706  
    SHOORVEER SINGH SAJWAN Indian National Congress 6358  
    JAI KRISHAN (PUMMY) JANSEWAK Bahujan Samaj Party 1001  
    PURAN SINGH BHANDARI Independent 611  
    VED PRAKASH Independent 456  
    RAGHUNANDAN PANDEY Shivsena 423  
    JABAR SINGH URF KRANTIKARI PAWEL Uttarakhand Raksha Morcha 418  
    BILASHWAR JHALDIYAL Rashtriya Lok Dal 411  
    MUKESH CHAMOLI Nationalist Congress Party 370  
    JAI PRAKASH UPADHYAY Uttarakhand Kranti Dal(P) 365  
    11- Narendranagar  
    SUBODH UNIYAL Indian National Congress 21220 Winner 
    OM GOPAL RAWAT Bharatiya Janata Party 20819  
    SARDAR SINGH Independent 3445  
    ADITYA KOTHARI Independent 1600  
    RUKAM SINGH POKHRIYAL Bahujan Samaj Party 584  
    SANJAY KOTHIYAL Uttarakhand Kranti Dal(P) 575  
    SOBAN SINGH NEGI Uttarakhand Raksha Morcha 573  
    12-Pratapnagar  
    VIKRAM SINGH NEGI Indian National Congress 12135 Winner 
    VIJAY SINGH Bharatiya Janata Party 11593  
    RAJESHWAR PRASAD PAINULY Independent 7927  
    RAMCHANDRA SINGH BISHT Uttarakhand Kranti Dal(P) 3282  
    DEVI SINGH Bahujan Samaj Party 3007  
    MADAN SINGH Independent 729  
    13- Tehri  
    DINESH DHANAI Independent 12026 Winner 
    KISHORE UPADHYAYA Indian National Congress 11649  
    DHAN SINGH NEGI Bharatiya Janata Party 9828  
    VIRENDAR MOHAN UTTARAKHANDI Uttarakhand Kranti Dal(P) 2237  
    ER. RATAN SINGH GUNSOLA Uttarakhand Raksha Morcha 1978  
    DR. PRAMOD UNIYAL Bahujan Samaj Party 914  
    SUNDAR LAL BAILWAL Independent 593  
    SHIVDAYAL BAHUGUNA Independent 559  
    BHAGWAN SINGH RANA Communist Party of India (Marxist) 308  
    ASHA Independent 307  
    14- Dhanolti Winner 
    MAHAVEER SINGH Bharatiya Janata Party 12081  
    MANMOHAN SINGH Indian National Congress 10933  
    JOT SINGH BISHT Independent 10261  
    RAJESH Independent 6049  
    SOMVARI LAL UNIYAL Uttarakhand Raksha Morcha 2127  
    GULAB SINGH Independent 1499  
    DEVENDRA PRASAD Independent 636  
    YESHVEER ARYA Independent 515  
    CHINTAMANI Uttarakhand Kranti Dal(P) 503  
    MOHAN LAL Bahujan Samaj Party 417  
    CHAIT RAM ALIAS CHAITU Independent 315  
    USHA PANWAR Independent 260  
    SURAJ MANI Samajwadi Party 173  
5 Dehradun 15- Chakrata  
    PRITAM SINGH Indian National Congress 33187 Winner 
    MUNNA SINGH CHAUHAN Uttarkhand Janwadi Party 26533  
    KAMLA CHAUHAN Bharatiya Janata Party 1943  
    GHANSYAM KUNWAR Bahujan Samaj Party 1017  
    NARESH CHAUHAN Samajwadi Party 768  
    BHEEM DUTT Independent 610  
    SHAMSHER SINGH RATHOUR Nationalist Congress Party 538  
    ARJUNI RANA Uttarakhand Raksha Morcha 277  
    16- Vikasnagar  
    NAV PRABHAT Indian National Congress 32742 Winner 
    KULDEEP KUMAR Bharatiya Janata Party 22885  
    GURUMEL SINGH Bahujan Samaj Party 2877  
    SURAT SINGH Uttarkhand Janwadi Party 2695  
    SUHAIL PASHA Independent 1447  
    BABITA PUNDIR Independent 829  
    VINAY RAJ SINGH (PAPPU BHAI) Independent 532  
    HARIDASS KATARIA Independent 527  
    ARVIND SHARMA Samajwadi Party 458  
    GOPAL SINGH DOGRA Sainik Samaj Party 454  
    LIYAKAT Independent 434  
    CHANDER MOHAN SINGH PATWAL Independent 360  
    JASBEER SINGH Independent 346  
    RAMESH CHANDRA AZAD Independent 345  
    M. ISLAM Nationalist Congress Party 272  
    JAMSHED ALI Maidani Kranti Dal 267  
    SATISH KUMAR Rashtriya Lok Dal 151  
    INAM BABU Janata Dal (Secular) 109  
    17- Sahaspur  
    SAHDEV SINGH PUNDIR Bharatiya Janata Party 26064 Winner 
    ARYENDRA SHARMA Indian National Congress 20574  
    GULZAR AHMAD Independent 9699  
    LAXMI AGARWAL Independent 5650  
    RAKESH Independent 5181  
    SAHAB SINGH PUNDIR Bahujan Samaj Party 4775  
    SHIV PRASAD DEVALI Communist Party of India (Marxist) 3070  
    PRAKASH JOSHI Uttarakhand Raksha Morcha 1509  
    GULFAM ALI Samajwadi Party 1272  
    BHOOP SINGH Independent 953  
    RAM BAHADUR TAMANG Independent 874  
    RIYAZ AHMED Independent 521  
    POOJA SUBBA Gorkha Democratic Front 474  
    INAM BABU Independent 455  
    VINOD SINGH NEGI Independent 447  
    AMIT All India Trinamool Congress 414  
    BABULAL GUPTA Rashtriya Lok Dal 347  
    SANSAR SINGH Independent 280  
    SATISH KUMAR Independent 191  
    SHIV RAJ Independent 184  
    SANTOSH Independent 162  
    IRFAN KHAN Jan Lok Kalyan Party 133  
    ZAMIL HASAN Muslim League Kerala State Committee 106  
    18- Dharampur  
    DINESH AGARWAL Indian National Congress 37884 Winner 
    PRAKASH SUMAN DHYANI Bharatiya Janata Party 28464  
    SALEEM AHMED Bahujan Samaj Party 3805  
    MO. TAHIR Independent 976  
    BAHADUR SINGH RAWAT Uttarakhand Kranti Dal(P) 948  
    MAHESH KUMAR Independent 593  
    RAMSUKH Bahujan Sangharsh Party (Kanshiram) 379  
    SURESH SINGH RANA Independent 338  
    SUSHMA Jai Maha Bharath Party 330  
    MANJOOR HASAN Samajwadi Party 323  
    GOPAL PURI Uttarakhand Raksha Morcha 178  
    SHAILESH KUMAR VERMA Nationalist Congress Party 160  
    TARUN AHUJA Shivsena 154  
    SHAMBHU SARAN All India Trinamool Congress 146  
    AJIJUR REHAMAN Muslim League Kerala State Committee 142  
    JAGVEER SINGH Jan Lok Kalyan Party 141  
    SARDAR KHAN(PAPPU) Rashtriya Lok Dal 141  
    SANJEEVAN RAM Lok Jan Shakti Party 89  
    19- Raipur  
    UMESH SHARMA (KAU) Indian National Congress 29900 Winner 
    TRIVENDRA SINGH RAWAT Bharatiya Janata Party 29426  
    AJAY SOOD Bahujan Samaj Party 5142  
    VINOD BHARTHWAL Samajwadi Party 4128  
    RAJANI RAWAT Independent 3138  
    PANKAJ CHETRI Independent 705  
    MOHAN SINGH RAWAT Independent 639  
    RAJENDRA PRASAD BHATTKOTI Uttarakhand Raksha Morcha 536  
    ROOP CHAND Nationalist Congress Party 441  
    MANOJ KUMAR Independent 409  
    ANIL PANT Independent 273  
    SHANTI PRASAD BIJALWAN Independent 245  
    BHUPENDRA SINGH Shivsena 228  
    ANURADHA Maidani Kranti Dal 224  
    MAYA MOHAN LAKHERA Independent 197  
    VINOD KUMAR MALETHA Independent 189  
    MAHESH KAUSHAL All India Trinamool Congress 160  
    MOHAMMAD SATTAR Independent 157  
    SHUSHEEL KUMAR Lok Jan Shakti Party 153  
    NASEEM Uttarakhand Pragatisheel Party 106  
    SHIV SAGAR THAPA Jammu & Kashmir National Panthers Party 98  
    RAJKUMAR URF RAJKUMAR TYAGI UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 83  
    20- Rajpur Road  
    RAJKUMAR Indian National Congress 28291 Winner 
    RAVINDER SINGH KATARIA Bharatiya Janata Party 25221  
    TANVEER SINGH Bahujan Samaj Party 5011  
    SANJEEV KUMAR Independent 449  
    SAPNA SONKAR Samajwadi Party 304  
    BALESH BAWANIA Independent 278  
    NARESH VAID Nationalist Congress Party 249  
    VIJAY KUMAR Rashtriya Jan Kalyan Party 235  
    BRIJ MOHAN Lok Jan Shakti Party 184  
    21- Dehradun Cantt.  
    HARBANS KAPOOR Bharatiya Janata Party 29719 Winner 
    DEVENDRA SINGH SETHI Indian National Congress 24624  
    RAJENDRA PANT Uttarakhand Raksha Morcha 3391  
    NOOPUR GUPTA Bahujan Samaj Party 1570  
    ADESH GARG Independent 1118  
    JYOTSNA Independent 567  
    BIJENDAR SINGH THAPA All India Trinamool Congress 367  
    SANJAY BHATT Uttarakhand Kranti Dal(P) 315  
    SUBHASH CHAND JASORIA Samajwadi Party 295  
    RAHUL CHAUHAN Shivsena 260  
    INDRADEV SHUKLA Independent 160  
    RAJEEV GUPTA Rashtriya Jan Sahay Dal 111  
    BEER SINGH RAWAT Nationalist Congress Party 100  
    PT. MADAN GOPAL CHOVE Indian Justice Party 62  
    22- Mussoorie  
    GANESH JOSHI Bharatiya Janata Party 28097 Winner 
    JOT SINGH GUNSOLA Indian National Congress 18321  
    GODAVARI THAPA THAPLI Independent 9248  
    BHUPENDRA SINGH CHHETRI Gorkha Democratic Front 2628  
    PT. MANOJ SHARMA Bahujan Samaj Party 1854  
    MOHAN LAL BANGWAL Independent 593  
    PRAMILA RAWAT Uttarakhand Kranti Dal(P) 570  
    JAGDISH CHAUHAN Independent 444  
    BHAGWAN SINGH PANWAR Independent 257  
    KAILASH SINGH CHAUDHARY Independent 252  
    AMIT SINGH Uttarakhand Raksha Morcha 229  
    MANOJ DHYANI Nationalist Congress Party 216  
    GYANVEER TYAGI UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 158  
    SHIV SINGH RAWAT All India Trinamool Congress 113  
    SANJAY GOYAL Samajwadi Party 113  
    23- Doiwala  
    RAMESH POKHRIYAL NISHANK Bharatiya Janata Party 23448 Winner 
    HEERA SINGH BISHT Indian National Congress 22176  
    S.P. SINGH Independent 11241  
    JAIDEEP SINGH NEGI Independent 8589  
    PHOOL SINGH Bahujan Samaj Party 5872  
    JITENDRA MOHAN SHARMA Uttarakhand Kranti Dal(P) 674  
    DINESH CHANDRA Moolniwasi Samaj Party 594  
    BHARGAV CHANDOLA Uttarakhand Raksha Morcha 506  
    SURENDRA DUTT PETWAL Independent 445  
    HEEMA BORA Samajwadi Party 382  
    VIJENDRA SINGH CHAUHAN Independent 368  
    SHAMSHER SINGH BISHT Independent 312  
    SARVANAND All India Trinamool Congress 289  
    ANUJ DIMRI Independent 286  
    RISHI KUMAR Lok Jan Shakti Party 266  
    SAWAN CHAND RAMOLA Janata Dal (United) 244  
    RAMESH KOTHIYAL Independent 242  
    KAMINI GAIROLA Nationalist Congress Party 219  
    PREM PRAKASH UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 177  
    JASWANT SINGH RANDHAVA Janata Dal (Secular) 100  
    24- Rishikesh  
    PREMCHAND AGGARWAL Bharatiya Janata Party 29090 Winner 
    RAJPAL KHAROLA Indian National Congress 21819  
    DEEP SHARMA Independent 17669  
    LALLAN BHARADWAJ RAJBHAR Bahujan Samaj Party 5047  
    SURANDRA SINGH KAINTURA Uttarakhand Raksha Morcha 1429  
    SHOBHA RAM RATURI Sainik Samaj Party 1360  
    ANIL KALURA Uttarakhand Kranti Dal(P) 1191  
    SANJAY POKHRIYAL Independent 624  
    GOPAL PUROHIT Independent 592  
    YOGESH KUMAR UNIYAL Independent 583  
    SURESH CHANDRA DABRAL Independent 318  
    KRIPAL SINGH RAWAT Independent 274  
    RAMSHARAN BHATT Independent 193  
    VIRENDER BHARDWAJ Lok Jan Shakti Party 179  
    VISHWANATH RATURI (BABLOO) Samajwadi Party 173  
    ARTI Janata Dal (United) 169  
    NARESH CHANDRA BALONI All India Trinamool Congress 143  
    ASHISH Independent 123  
    AJAY KATHURIA Independent 100  
6 Haridwar 25- Hardwar  
    MADAN KAUSHIK Bharatiya Janata Party 42297 Winner 
    SATPAL BRAHAMCHARI Indian National Congress 33677  
    GULSHAN ARORA Bahujan Samaj Party 3225  
    ASHOK SHARMA Independent 748  
    BEER SINGH Independent 336  
    SANJU Independent 288  
    GAJINDER SINGH SIDHU Rashtriya Krantikari Samajwadi Party 243  
    HARINDER TIWARI Independent 228  
    PANKAJ DUBEY Shivsena 201  
    TRIPTA SHARMA Nationalist Congress Party 199  
    NOSHAD Independent 176  
    MUHAMMAD MURSALIN QURESHI Independent 176  
    YASHPAL SINGH RAWAT Manavadhikar Janshakti Party 164  
    MUKESH SHARMA Samajwadi Party 150  
    SONIA KINNAR Jammu & Kashmir National Panthers Party 115  
    DHIRAJ BHARDWAJ Independent 114  
    SWAMI NITANAND Independent 104  
    26- B.H.E.L. ranipur  
    ADESH CHAUHAN Bharatiya Janata Party 26402 Winner 
    AMBRIS KUMAR Independent 19791  
    VISHAL SINGH Bahujan Samaj Party 14195  
    BALVANT SINGH Indian National Congress 10281  
    ATAUR RAHMAN Independent 1503  
    MUNARIKA YADAV Communist Party of India 582  
    PITAMBAR BALONI Communist Party of India (Marxist) 559  
    ARJUN NAGYAN Independent 534  
    JANAK SINGH Independent 420  
    EX. CAPT. ALOK KUMAR GUPTA Independent 416  
    MOHAN SINGH RAWAT Uttarakhand Raksha Morcha 411  
    SHREERAM AHUJA Independent 409  
    ARUN KUMAR Independent 301  
    KAJICHAAND Samajwadi Party 298  
    SARITA PUROHIT Uttarakhand Kranti Dal(P) 247  
    PANKAJ GUPTA Nationalist Congress Party 205  
    NAYEEM AHAMED Rashtriya Lok Dal 199  
    SHALU GAHALAVAT Independent 199  
    MUKESH KUMAR UPADHYAY Shivsena 189  
    VASISTH PASVAN Lok Jan Shakti Party 183  
    MURSHALEEN QURESI Independent 116  
    SUSHIL CHAND THAPLIYAL Jammu & Kashmir National Panthers Party 98  
    RATI BHAN SAINI Janata Dal (United) 84  
    27- Jwalapur  
    CHANDER SHAKHAR Bharatiya Janata Party 21303 Winner 
    MADAN LAL Bahujan Samaj Party 20745  
    BRAJ RANI Indian National Congress 20649  
    KAVITA Rashtriya Lok Nirman Party 2926  
    SUBHASH CHANCHAL Independent 2792  
    RAJU SINGH Nationalist Congress Party 479  
    BABU RAM Independent 387  
    RAJAN RATHORE Samajwadi Party 348  
    PRADEEP KUMAR Shivsena 269  
    JAG JEEVAN Independent 263  
    REKHA BALMIKI Uttarakhand Raksha Morcha 130  
    SEEMA Muslim League Kerala State Committee 117  
    28- Bhagwanpur  
    SURENDRA RAKESH Bahujan Samaj Party 36828 Winner 
    SATYAPAL SINGH Indian National Congress 30047  
    SURESH RATHOR Bharatiya Janata Party 10650  
    MENPAL Lok Jan Shakti Party 545  
    BISHAMBER SINGH Samajwadi Party 472  
    29- Jhabrera  
    HARI DASS Bahujan Samaj Party 22781 Winner 
    RAJPAL Indian National Congress 18972  
    VAIYAJANTI MALA Bharatiya Janata Party 16173  
    BUDH SINGH Rashtriya Lok Dal 3981  
    RAJENDRA KUMAR BADI Samajwadi Party 3031  
    BIMLA Rashtriya Lok Nirman Party 1373  
    MADAN SINGH KHALSA Communist Party of India 881  
    NAURATU SINGH Independent 612  
    SANJAY KUMAR Independent 496  
    JAIPRAKASH Maidani Kranti Dal 407  
    SATYAPAL Inqalab Vikas Dal 336  
    VINOD KUMAR All India Trinamool Congress 269  
    30- Pirankaliyar  
    FURKAN AHMAD Indian National Congress 25870 Winner 
    SHAHZAD Bahujan Samaj Party 23926  
    SHYAMBEER Bharatiya Janata Party 21648  
    RAO IRSHAD Independent 442  
    SULEKH CHAND Independent 368  
    MAHAK SINGH Independent 301  
    MOHD. IQBAL Samajwadi Party 192  
    YOGESH Nationalist Congress Party 164  
    LALIT KUMAR Uttarakhand Kranti Dal(P) 160  
    ANUJ VERMA Independent 127  
    REKHA DEVI Mahan Dal 121  
    DEVANAND Uttarakhand Raksha Morcha 116  
    MOHD. FURKAN Independent 115  
    CHARAN SINGH Rashtriya Lok Dal 110  
    WAZID ALI Janata Dal (United) 79  
    BRAHMANAND Lok Jan Shakti Party 74  
    31- Roorkee  
    PARDEEP BATRA Indian National Congress 23164 Winner 
    SURESH CHAND JAIN Bharatiya Janata Party 22363  
    NAYYER AZAM Bahujan Samaj Party 9772  
    MANOHAR LAL SHARMA Independent 3228  
    BHARAT BHUSHAN KALRA Independent 1200  
    SATISH ROHELA ADVOCATE Independent 855  
    MUNESH TYAGI Samajwadi Party 257  
    RAJENDRA SINGH PUNDIR Independent 102  
    MANISHA Independent 96  
    SUNIL KUMAR SAINI Shivsena 87  
    BALVIR SIINGH Independent 81  
    PREMA Janata Dal (United) 67  
    NAVEEN JAIN Independent 54  
    32- Khanpur  
    KUNWAR PRANAV SINGH CHAMPION Indian National Congress 23072 Winner 
    CH. KULVEER SINGH Bahujan Samaj Party 20241  
    RAVINDER SINGH Bharatiya Janata Party 19596  
    RIYASAT Independent 18730  
    ABDUL MANNAN Mahan Dal 2408  
    SANJAY PAL Uttarakhand Raksha Morcha 2172  
    SADAT MASOOD Rashtriya Lok Dal 467  
    YAKOOB Independent 340  
    JAGPAL SINGH Manavadhikar Janshakti Party 268  
    TASIN All India Trinamool Congress 193  
    NAR SINGH Lok Jan Shakti Party 162  
    SAYEED HASSAN Samajwadi Party 145  
    SADDAM HUSSAIN Muslim League Kerala State Committee 80  
    33- Manglore  
    SARWAT KAREEM ANSARI Bahujan Samaj Party 24706 Winner 
    QAZI MD. NIZAMUDDIN Indian National Congress 24008  
    GAURAV CHAUDHARY Rashtriya Lok Dal 19354  
    KALEEM Bharatiya Janata Party 2061  
    SANJEEV TOMAR Independent 732  
    NARESH KUMAR Maidani Kranti Dal 545  
    ANUJ Samajwadi Party 447  
    PRADEEP KUMAR (DHIMAN) Uttarakhand Kranti Dal(P) 310  
    ANIL KUMAR Inqalab Vikas Dal 242  
    BRAJ BHUSHAN Independent 118  
    JUNAID AKBAR Independent 74  
    34- Laksar  
    SANJAY GUPTA Bharatiya Janata Party 25945 Winner 
    HAJI TASLIM AHMED Bahujan Samaj Party 15551  
    TAHIR HASAN Independent 13042  
    RAM SINGH SAINI Indian National Congress 8001  
    PREM SINGH Mahan Dal 1301  
    SURENDRA KUMAR NAMDEV Independent 391  
    PADAM SINGH GUJJAR Samajwadi Party 284  
    RAJKUMAR Rashtriya Lok Dal 264  
    ASRAR Muslim League Kerala State Committee 206  
    RAJKUMAR SAINI Shivsena 202  
    ABDUL SATTAR Independent 173  
    RAJBEER Independent 161  
    GULAM RASOOL All India Trinamool Congress 154  
    SATENDRA KUMAR SAINI Uttarakhand Pragatisheel Party 87  
    MACHHALA DEVI Naitik Party 74  
    35- Hardwar Rural  
    YATISHVARANAND Bharatiya Janata Party 25159 Winner 
    IRSHAD ALI Indian National Congress 21284  
    SHESHRAJ SINGH Bahujan Samaj Party 19158  
    SHRIKANT VERMA Uttarakhand Raksha Morcha 6452  
    MAHAVEER SINGH Independent 1721  
    JITENDRA KUMAR Samajwadi Party 467  
    RANVEER SINGH RANA Uttarakhand Kranti Dal(P) 460  
    DHARAMPAL SAHGAL Nationalist Congress Party 411  
    HITANSHU CHOPRA Rashtriya Lok Dal 361  
    RAMESH Independent 335  
    ALADDIN Manavadhikar Janshakti Party 319  
    ARJUN KUMAR Lok Jan Shakti Party 303  
    KULDEEP Independent 277  
    RAVIDUTT BAKSHI Shivsena 263  
    SAYYAD ALI Independent 247  
    HA. RAO MO. ASGAR Independent 174  
    JAVED AALAM Independent 172  
    GHALIB Muslim League Kerala State Committee 93  
7 Pauri 36- Yamkeshwar  
    Counting In Progress  
    VIJAY BRATHWAL Bharatiya Janata Party 8706 Winner 
    SAROJANI DEVI Indian National Congress 6871  
    RENU BISHT Uttarakhand Raksha Morcha 4711  
    MANOJ KULASHRI Independent 1594  
    DR SHAKTI SHAIL KAPARAWAN Uttarakhand Kranti Dal(P) 1433  
    COL. HARPAL SINGH BIST (RET) Independent 537  
    SHURBIR SINGH BISHT Sainik Samaj Party 373  
    CHANDRA PRAKASH Independent 370  
    KULDEEP SINGH RAWAT Bahujan Samaj Party 294  
    ASHOK SINGH Independent 270  
    SHATRUGHAN PRASAD Independent 228  
    ANIL KUMAR Independent 147  
    37- Pauri  
    SUNDER LAL MANDRAWAL Indian National Congress 18552 Winner 
    GHANANAND Bharatiya Janata Party 15208  
    MANOHAR LAL Uttarakhand Raksha Morcha 6370  
    BHAGWAN SINGH TAMTA Bahujan Samaj Party 1030  
    RAJESH SINGH RAJA Independent 793  
    GANESH LAL Independent 469  
    MANOJ KUMAR Independent 309  
    38- Srinagar  
    GANESH GODIYAL Indian National Congress 27290 Winner 
    DR DHAN SINGH RAWAT Bharatiya Janata Party 21680  
    SHIV SINGH Independent 817  
    DEVENDRA SINGH Independent 671  
    ARVIND Uttarakhand Kranti Dal(P) 648  
    SARVENDER SINGH PANWAR (SAHEB) Independent 624  
    BIKRAM SINGH Nationalist Congress Party 567  
    RAJESWER PRASAD Bahujan Samaj Party 266  
    39- Chaubattakhal  
    TEERATH SINGH Bharatiya Janata Party 12184 Winner 
    RAJPAL SINGH BISHT Indian National Congress 11121  
    YASHPAL BENAM Independent 5844  
    RAJESH KANDARI Bahujan Samaj Party 4125  
    DR HARENDER SINGH RAWAT Independent 2655  
    BRIG. (RETD) SURENDER SINGH PATWAL Uttarakhand Raksha Morcha 710  
    RAMESH CHANDRA JUYAL Independent 471  
    BHARAT BHUSHAN Independent 408  
    JASPAL SINGH Independent 350  
    40- Lansdowne  
    DALEEP SINGH RAWAT Bharatiya Janata Party 12919 Winner 
    LT GEN (RETD) TEJPAL SINGH RAWAT PVSM VSM Uttarakhand Raksha Morcha 8725  
    KM JYOTI RAUTELA Indian National Congress 8118  
    SHISHUPAL SINGH RAWAT Bahujan Samaj Party 2249  
    ANAND PRAKASH Uttarakhand Kranti Dal(P) 608  
    MANOJ KUMAR KUKSAL Independent 580  
    MADHU BISHT Independent 550  
    DEEPAK SINGH BISHT Independent 387  
    MANISH SUNDRIYAL Independent 355  
    41- Kotdwar  
    SURENDRA SINGH NEGI Indian National Congress 31797 Winner 
    MAJ GEN (RETD) BHUWAN CHANDRA KHANDURI AVSM Bharatiya Janata Party 27174  
    RAJE SINGH Bahujan Samaj Party 1486  
    SUR SINGH GUSAIN Independent 583  
    GITA RAM SUNDRIYAL Uttarakhand Raksha Morcha 337  
    RAJENDRA SINGH ARYA Independent 310  
    MAHESH CHANDRA NEGI Uttarakhand Pragatisheel Party 287  
    MANISH BHATT Samajwadi Party 139  
8 Pithoragarh 42-  Dharchula  
    HARISH DHAMI Indian National Congress 15739 Winner 
    KHUSHAL SINGH Bharatiya Janata Party 10433  
    KASHI SINGH AIRY Uttarakhand Kranti Dal(P) 6685  
    RAJENDARA SINGH KUTIYAL Bahujan Samaj Party 4389  
    GAGAN SINGH RAJWAR Independent 2990  
    VIRENDRA SINGH PAL Uttarakhand Raksha Morcha 2347  
    JAGAT MARTOLIA Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) 1864  
    SHANKAR LAL Independent 1131  
    LAXMI DATT PANT Independent 627  
    JEWAN SINGH DANU Independent 479  
    GOVIND SINGH Independent 374  
    DINESH SINGH UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 361  
    43- Didihat  
    BISHAN SINGH CHUPHAL Bharatiya Janata Party 21089 Winner 
    REWATI JOSHI Indian National Congress 10472  
    JAGJIWAN KANYAL Bahujan Samaj Party 10183  
    DIWAN SINGH Nationalist Congress Party 1273  
    KRISHNANAND UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 839  
    JAGDISH CHAND Independent 817  
    MOTI RAM SAGAR Uttarakhand Raksha Morcha 408  
    44- Pithoragarh  
    MAYUKH SINGH Indian National Congress 33976 Winner 
    PRAKASH PANT Bharatiya Janata Party 20779  
    RAM DATT JOSHI Bahujan Samaj Party 918  
    GULJAR KHAN Independent 686  
    SANTOSH RAWAT Shivsena 542  
    45- Gangolihat  
    NARAYANRAM ARYA Indian National Congress 24648 Winner 
    GEETA THAKUR GOWAL Bharatiya Janata Party 16768  
    NARAYAN RAM SANGURI Bahujan Samaj Party 3120  
    DINESH ARYA Uttarakhand Kranti Dal(P) 1576  
    HARISH PRASHAD Independent 1186  
    JYOTI RANI Lok Jan Shakti Party 788  
    BACHI RAM KOLI Uttarakhand Raksha Morcha 493  
9 Bageshwar 46- Kapkote  
    LALIT FARSWAN Indian National Congress 22335 Winner 
    BALWANT SINGH Bharatiya Janata Party 20966  
    KARAM SINGH DANU Bahujan Samaj Party 1934  
    GOVIND SINGH BHANDARI Independent 1493  
    HARISH CHANDRA PATHAK (ER.) Uttarakhand Kranti Dal(P) 1318  
    HIMMAT SINGH AITHANI Independent 1218  
    RAM SINGH Independent 997  
    SUNDAR SINGH MEHARA Uttarakhand Raksha Morcha 449  
    ANAND SINGH KAPKOTI Independent 396  
    HAR GOVIND JOSHI Hindusthan Nirman Dal 240  
    47- Bageshwar  
    CHANDAN RAM DASS Bharatiya Janata Party 23396 Winner 
    RAM PRASAD TAMTA Indian National Congress 21485  
    BAHADUR RAM DHAUNI Bahujan Samaj Party 9877  
    KAMALJEET NARAYAN DAS Uttarakhand Kranti Dal(P) 1883  
    JAGDISH PRASAD TAMTA Sainik Samaj Party 1212  
    DEEP CHANDRA ARYA Independent 996  
    DEEP CHANDRA Independent 738  
    HARI RAM SHASTRY Samajwadi Party 544  
10 Almora 48- Dwarahat  
    MADAN SINGH BISHT Indian National Congress 14798 Winner 
    PUSHPESH TRIPATHI Uttarakhand Kranti Dal(P) 11472  
    NARENDRA SINGH Bharatiya Janata Party 11096  
    PRAMOD KUMAR Bahujan Samaj Party 2004  
    RAJENDRA SINGH Independent 1152  
    P.C.TEWARI UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 1066  
    BIRENDRA SINGH BAJETHA Independent 675  
    DEVI DUTT JOSHI Independent 458  
    PAWAN CHANDRA PANDEY Independent 430  
    VIPIN CHANDRA Uttarakhand Raksha Morcha 425  
    49- Salt  
    SURENDRA SINGH JEENA Bharatiya Janata Party 23956 Winner 
    RANJEET RAWAT Indian National Congress 18512  
    BHUWAN JOSHI Independent 822  
    DINESH CHANDRA SINGH Uttarakhand Raksha Morcha 784  
    PURUSHOTTAM SHARMA Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) 741  
    NARAYAN SINGH UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 681  
    ANOOP RAM KOHALI Bahujan Samaj Party 635  
    PAN SINGH Uttarakhand Kranti Dal(P) 485  
    BHUPENDAR Rashtriya Lok Dal 285  
    50- Ranikhet  
    AJAY BHATT Bharatiya Janata Party 14089 Winner 
    KARAN MAHARA Indian National Congress 14011  
    PURAN SINGH Bahujan Samaj Party 9346  
    MAHENDRA SINGH BISHT Independent 765  
    KISHAN LAL Independent 476  
    PURAN CHANDRA JOSHI Samajwadi Party 315  
    PRATIBHA NEGI Uttarakhand Kranti Dal(P) 269  
    51- Someshwar  
    AJAY TAMTA Bharatiya Janata Party 17288 Winner 
    REKHA ARYA Independent 14597  
    RAJENDRA BARAKOTI Indian National Congress 9716  
    SMT. SHUDHA NAND Bahujan Samaj Party 1120  
    (CAPTAIN) AMAR RAM Sainik Samaj Party 888  
    52- Almora  
    MANOJ TIWARI Indian National Congress 16211 Winner 
    RAGHUNATH SINGH CHAUHAN Bharatiya Janata Party 15030  
    SHEKHAR LAKHCHAURA Bahujan Samaj Party 6781  
    KAILASH SHARMA Independent 6582  
    BALA DEVI Independent 977  
    NANDAN RAM TAMTA Independent 543  
    JASWANT SINGH ADHIKARI Independent 507  
    SHOBHA JOSHI Uttarakhand Raksha Morcha 421  
    ARJUN BHAKUNI Samajwadi Party 274  
    AD. GOVIND LAL VERMA UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 251  
    53- Jageshwar  
    GOVIND SINGH KUNJWAL Indian National Congress 18175 Winner 
    BACHI SINGH Bharatiya Janata Party 14310  
    SUBHASH PANDEY Uttarakhand Kranti Dal(P) 9270  
    TARA DATT Bahujan Samaj Party 2830  
    SURENDRA SAHAY GUPTA Independent 1288  
    KIRAN ARYA UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 720  
11 Champawat 54- Lohaghat  
    SRI PURAN SINGH Bharatiya Janata Party 30429 Winner 
    SRI MAHENDRA SINGH MAHRA Indian National Congress 18894  
    SRI GOVIND PANDEY Bahujan Samaj Party 2187  
    55- Champawat  
    SRI HEMESH KHARKWAL Indian National Congress 20330 Winner 
    SRI MADAN SINGH Bahujan Samaj Party 13377  
    SMT HARIPRIYA JOSHI ALIAS HEMA JOSHI Bharatiya Janata Party 8610  
    SRI PAN DEV Independent 2661  
    SRI HARSHVARDHAN SINGH Uttarakhand Kranti Dal(P) 2042  
    SMT LILA WATI GAHTORI Independent 867  
    SRI RAKESH AGARWAL Independent 824  
    SRI MANOJ KUMAR BHATT Samajwadi Party 430  
    SRI TAHIR HUSEN Independent 382  
    SRI KAILASH CHANDRA RAY Independent 245  
    SRI ANAND PRAKASH GUPTA Independent 209  
    SRI SHYAM SUNDAR SINGH All India Trinamool Congress 207  
12 Nainital 56- Lalkuwa  
    HARISH CHANDRA DURGAPAL Independent 25189 Winner 
    NAWIN CHANDRA DUMKA Bharatiya Janata Party 16341  
    HARENDRA SINGH Indian National Congress 13863  
    DEVKI NANDAN SUYAL Bahujan Samaj Party 3719  
    BASANT JOSHI Uttarakhand Kranti Dal(P) 1849  
    BHUWAN CHANDRA POKHARIYA Independent 1803  
    KAMAL JOSHI Independent 1218  
    MAN SINGH PAL Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) 945  
    PRAKASH JOSHI Independent 654  
    SANJAY SINGH Samajwadi Party 627  
    VERENDERPURI Independent 569  
    MAHESH CHANDRA Bhartiya Chaitanya Party 251  
    SUNDER SINGH KHANKA Uttarakhand Raksha Morcha 195  
    MUKESH CHANDOLA UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 180  
    57- Bhimtal  
    DAN SINGH BHANDARI Bharatiya Janata Party 21494 Winner 
    MOHAN PAL Bahujan Samaj Party 15051  
    RAM SINGH KERA Indian National Congress 14452  
    DR. SURESH SINGH NEGI Independent 1733  
    KAILASH SINGH Independent 920  
    PURAN SINGH MEHRA Uttarakhand Kranti Dal(P) 829  
    NAVEEN CHANDRA BAHUGUNA UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 605  
    GANESH CHANDRA Independent 485  
    NIRMALA JOSHI Independent 472  
    RAJENDRA KUMAR PANT Independent 369  
    VIRENDRA DANAI Samajwadi Party 232  
    SUDERSHAN SHAH Uttarakhand Raksha Morcha 145  
    58- Nainital  
    SARITA ARYA Indian National Congress 25563 Winner 
    HEM CHANDRA ARYA Bharatiya Janata Party 19255  
    SNJAY KUMAR ALIAS SANJU Bahujan Samaj Party 4460  
    PADMA ARYA Independent 878  
    VINOD KUMAR Uttarakhand Kranti Dal(P) 763  
    DEVANAND ALIAS DEVA Samajwadi Party 503  
    59- Haldwani  
    INDIRA HRIDYESH Indian National Congress 42627 Winner 
    RENU ADHIKARI Bharatiya Janata Party 19044  
    ABDUL MATIN SIDDIQI Samajwadi Party 13453  
    RAISUL HASAN Bahujan Samaj Party 3043  
    MOHMMAD ASAD RAZA Independent 617  
    RUPENDRA NAGAR Shivsena 376  
    BHUWAN CHANDRA JOSHI Uttarakhand Kranti Dal(P) 365  
    DR. NARAYAN SINGH PANGTEY Uttarakhand Raksha Morcha 286  
    ANIL KUMAR Independent 178  
    SAMIR ULLA KHAN All India Trinamool Congress 165  
    KEVLANAND Bhartiya Chaitanya Party 130  
    NISAR AHMAD Independent 125  
    KRISHNA AVATAR SINGH Independent 122  
    BHUWAN CHANDRA JOSHI Lok Jan Shakti Party 65  
    60- Kaladhungi  
    BANSHIDHAR BHAGAT Bharatiya Janata Party 22744 Winner 
    PRAKASH JOSHI Indian National Congress 20374  
    MAHESH SHARMA Independent 11809  
    DIWAN SINGH Bahujan Samaj Party 9636  
    BHOOPENDRA SINGH "BHAI JI" Independent 8925  
    NARAYAN SINGH JANTAWAL Uttarakhand Kranti Dal(P) 2843  
    VEER SINGH Independent 746  
    SURENDRA SINGH NIGALTIYA Uttarakhand Raksha Morcha 625  
    JANARDAN PANT Independent 395  
    UMESH SHARMA Samajwadi Party 371  
    FIDHAURREHMAN All India Trinamool Congress 261  
    61- Ramnagar  
    AMRITA RAWAT Indian National Congress 23851 Winner 
    DIWAN SINGH Bharatiya Janata Party 20122  
    KISHORI LAL Bahujan Samaj Party 11406  
    HEM CHANDRA Independent 4438  
    ABDUL GAFFAR Samajwadi Party 1493  
    PRABHAT DHYANI UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 592  
    MD. SAMI Independent 555  
    PREM CHANDRA JOSHI Uttarakhand Kranti Dal(P) 484  
    HAVIVURAHAMAN Independent 462  
    KAMLESH Independent 359  
    MANOHAR LAL Independent 244  
    LILADHAR Uttarakhand Raksha Morcha 180  
    MEHBOOB ALI Rashtriya Lok Dal 159  
    AJAY ARYA Independent 123  
13 Udhamsinghnagar 62- Jaspur  
    DR. SHAILENDRA MOHAN SINGHAL Indian National Congress 25533 Winner 
    MOHAMMAD UMAR Bahujan Samaj Party 22753  
    ADESH SINGH CHAUHAN Bharatiya Janata Party 21604  
    SULTAN BHARTI Samajwadi Party 4021  
    SHAHNAWAZ Independent 615  
    CHANDRAPAL SINGH Independent 576  
    NAVNEET KUMAR Rashtriya Lok Dal 348  
    ANAND SINGH Uttarakhand Kranti Dal(P) 290  
    MOHD. AKRAM Independent 269  
    MOHD. ANEES Independent 204  
    FARYAD AHMED Independent 192  
    MOHD. IQBAL Independent 177  
    63- Kashipur  
    HARBHAJAN SINGH CHEEMA Bharatiya Janata Party 31734 Winner 
    MANOJ JOSHI Indian National Congress 29352  
    HASEEN KHAN Bahujan Samaj Party 13211  
    MOHD. YAMIN SIDDIQUI Uttarakhand Raksha Morcha 3667  
    ABDUL AZIZ QURESHI Samajwadi Party 1216  
    RAM VILAS Independent 1074  
    MOHD. ANAS ANSARI Rashtriya Lok Dal 439  
    KRISHNA GOPAL Independent 389  
    MOHD. NAEEM All India Trinamool Congress 236  
    AALE NABI Independent 180  
    VIKAS AGRAWAL Shivsena 151  
    MATHURI LAL GAUTAM AMBEDKAR Indian Justice Party 127  
    AMARJEET SINGH Independent 99  
    SHAHZAD HUSSAON Muslim League Kerala State Committee 77  
    64-  Bajpur  
    YASHPAL ARYA Indian National Congress 38524 Winner 
    RAJESH KUMAR Bharatiya Janata Party 23393  
    MAHEELAL GAUTAM Bahujan Samaj Party 13002  
    RAJKUMAR Independent 7436  
    GAVINDRA SINGH Samajwadi Party 567  
    ANITA Lok Jan Shakti Party 490  
    JAGDISH SINGH Independent 449  
    65- Gadarpur  
    ARVIND PANDE Bharatiya Janata Party 27976 Winner 
    JARNAIL SINGH Independent 22843  
    TARAK BACHHAR Bahujan Samaj Party 14396  
    MANISHI CHANDRA TIWARI Indian National Congress 10042  
    SHAHERUM Samajwadi Party 7519  
    VIJAY SINGH Independent 1213  
    DULAL MANDAL All India Trinamool Congress 534  
    RAMKARAN Suheldev Bhartiya Samaj Party 245  
    66- Rudrapur  
    RAJ KUMAR THUKRAL Bharatiya Janata Party 37291 Winner 
    TILAK RAJ BEHAR Indian National Congress 33337  
    PREMANANAD MAHAJAN Bahujan Samaj Party 18681  
    TAJINDRA SINGH Samajwadi Party 1785  
    SANJAY SAHNI Independent 843  
    KAILASH CHANDRA Independent 442  
    BHUPAL SINGH DANGWAL Uttarakhand Kranti Dal(P) 316  
    VIJAY SINGH Independent 300  
    RAJESH KUMAR Independent 287  
    SHAKEEL AHMMAD Peace Party 157  
    K.K. BORA Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) 131  
    SOMNATH Bhartiya Chaitanya Party 101  
    RANI DEVI Lok Jan Shakti Party 76  
    67- Kichha  
    RAJESH SHUKLA Bharatiya Janata Party 33388 Winner 
    SARWAR YAR KHAN Indian National Congress 25162  
    RAJESH PRATAP SINGH Bahujan Samaj Party 8072  
    SURESH AGARWAL Uttarakhand Raksha Morcha 3287  
    IQBAL QURESHI Samajwadi Party 743  
    MAHENDRA SINGH RAWAT Uttarakhand Kranti Dal(P) 559  
    MOHMMAD YASIN Independent 520  
    HARISH CHANDER JOSHI Bhartiya Chaitanya Party 480  
    ARTAIM KATHAAYAT Independent 462  
    KESHAR LAL Lok Jan Shakti Party 192  
    68- Sitarganj  
    KIRAN CHAND MANDAL Bharatiya Janata Party 29280 Winner 
    NARAYAN PAL Bahujan Samaj Party 16668  
    SURESH KUMAR Indian National Congress 15508  
    ANWAR AHMAD Independent 7085  
    VINAY KRISHNA MONDAL Samajwadi Party 1456  
    ISHWARI PRASAD Independent 1338  
    HARCHARAN SINGH Indian Justice Party 841  
    SARTAJ ALI Peace Party 667  
    SHAHEEN KHAN Uttarakhand Kranti Dal(P) 393  
    BACHAN SINGH Lok Jan Shakti Party 294  
    RAM CHANDRA Shivsena 238  
    69- Nanak matta  
    PREM SINGH Bharatiya Janata Party 26652 Winner 
    GOPAL SINGH RANA Indian National Congress 21021  
    BHIM SINGH Bahujan Samaj Party 9521  
    ANSUIYA RANA Samajwadi Party 4213  
    JASVEER SINGH Uttarakhand Kranti Dal(P) 1529  
    RAMESH CHANDRA RANA Nationalist Congress Party 1432  
    MAHENDRA SINGH Independent 1303  
    HARI SINGH Communist Party of India (Marxist) 1014  
    BEER SINGH Independent 678  
    70-  Khatima  
    PUSHKAR SINGH DHAMI Bharatiya Janata Party 20586 Winner 
    DAVENDRA CHAND Indian National Congress 15192  
    RAMESH SINGH RANA Independent 13845  
    DR.G.C.PANDEY Bahujan Samaj Party 9475  
    KUNWAR JAIVARDHAN SINGH Samajwadi Party 4056  
    RAMESH CHANDAR JOSHI URF RAMU BHAYA Independent 1804  
    CHAUDHARY SUDESHPAL SINGH Maidani Kranti Dal 640  
    VINOD CHAND Uttarakhand Kranti Dal(P) 564  
    MANVINDER SINGH KHAIRA Independent 543  
    CHETRAM Independent 469  
    DAYA KRISHNA JOSHI URF DAYALU GURU Independent 467  
    RAMESH CHANDRA GAHTORI Nationalist Congress Party 370  
    VIMAL E-TYAGI Adarsh Rashtriya Vikas Party 319  
    RAM VRIKSHA Peace Party 268  
    JAGDISH CHAND RAJWAR UTTARAKHAND PARIVARTAN PARTY 121  
    RAKESH SHUKLA Shivsena 111  
           
    Totoal Result     
    Congress 32    
    BJP 31    
    BSP 3    
    UKD 1    
    Other 3    

News Source: Bureau 07-Mar-2012

0 comments

Discussion

Name:
Email:
Comment:
 
.